Co by kdyby?

8. dubna 2015 v 15:48 | MaddyHarry
Co by kdyby... a proč na tom (ne)záleží?

Lidé se rádi mučí. Ať už k tomu potřebují Christiana Graye, bičík nebo sami sebe a velkou dávku své vlastní představivosti. Aneb, každý z nás zná to dobrovolné trápení, když se zamyslíme ať už během dne či na jehož konci, kdy se chystáme ulehnout, nad tím, co všechno by se změnilo, kdyby to tehdy všechno bylo jinak. "Co by se stalo, kdyby jsem tehdy neřekl ne?" "Co by se stalo, kdybych tenkrát nezůstával sedět doma a šel ven?" "Co kdych se učil jiný předmět?" Samé, co by kdyby - aneb dobrovolné mučení každého z nás. (Prosím přidat špetku reality.)Bylo mi řečeno, že lidská představivost a očekávání nám pouze ubližují. Nesouhlasím.
Představivost člověk potřebuje a není to jen u psaní článků, knih, scénářů, ale jde i o věci, které v dnešním životě běžně používáme. Kde by jsme byli, kdyby něčí představivost nevytvořila takové kolo. Na kostce by jsme asi nikdem nedojeli. Něčí představivost také stála za tím, že tu dnes sedím(e) a společně ťukáme do klávesnic od věci zvané počítač. Je jedno jestli máte Mac či Windows tak či onak každý z nás vlastně vděčí Jobsovi a Gatesovi za to, že máme to čemu říkáme "počítač". A co takové mobilní telefony nebo wi-fi. Bylo by to, kdyby se lidská představivost zastavila. Náš pokrok by bez představivosti nebyl žádný a nebo ne takto rychlí. Však před dvěma sty lety lidé o elektřině mohli jen snít... a dnes už máme tablety, které jsou tlusté sotva jak pět stran papíru, pomalu nekonečnou pamětí a to vše v HD.

Očekávání dle mého podněcuje inspiraci. Když očekáváte něco - například - od nového dílu své oblíbené knižní série vaše představivost začne pracovat na svém vlastním příběhu. Kde nic tu nic a za krátký čas máte svůj vlastní díl napsaný ve své hlavě. Kdyby Steve Jobs neměl očekávání od svého produktu, neměl by ani touhu dělat něco nového, vymýšlet něco nového a tak by tu dnes nebyli hubené iPady, MacBooky, iPhone by byl pouhou sci-fi stejně jako iPod do kterého se všelo více hudby než měl člověk možnost vůbec poslouchat.

Očekávání i představivost, nesplněné sny, pochyby to vše nakonec vede k tomu krásnému mixu kterým se dobrovolně mučíme. To vše vede k myšlenkám co by kdyby.

Přemýšlet nad 'co by kdyby' ti moc klidu nepřinese. Navíc je to zbytečné.
Samozřejmě to je pravda. Přemýšlet nad tím, co by se stalo, kdybych tenkrát něco udělal jinak nemá cenu protože minulost člověk nezmění ať už se snaží sebevíc. (Kdyby přeci ale jen někdo doma měl stroj času - dejte mi prosím vědět!) Jenže Vám to pomůže uvědomit si jednu důležitou věc - už nikdy tu stejnou chybu neudělat. Pokud tedy litujete a přemýšlíte nad tím, co by se tenkrát stalo, kdyby jste šli na tu party příště až Vás někdo pozve neváhejte a běžte. Buďte tou změnou, kterou si přejete být a už žádné 'co by kdyby...'
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 8. dubna 2015 v 19:09 | Reagovat

Máš 100% pravdu. Přemýšlet nad rozlitým mlékem je zbytečné. Jenže když ono je to naše podvědomí někdy strašně tvrdohlavé... :-):-):-)

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 8. dubna 2015 v 21:40 | Reagovat

Já myslím, že člověk se toho "co by kdyby" zbavit nemůže. Taky se tím docela často "mučím", ale pravdu máš v tom, že člověk se tím učí předcházet potencionální chyby do budoucna. Hezký článek.

3 Jana Jana | E-mail | Web | 9. dubna 2015 v 19:19 | Reagovat

Takové samotrýznění znám. Lehce jsem se to odnaučila po zjištění, že člověk, co mne požádal o ruku je gay :) Prostě te%d mnoho věcí, které udělám, neřeším a žiju :) A vše, co udělám, je správné - ne třeba hned ale časem vždycky ;)

4 povidky-z-prasku povidky-z-prasku | Web | 3. června 2015 v 23:48 | Reagovat

Potřebuješ něco, za čím si můžeš jít. A pokud máš motivaci a cíl, tak už nemusíš přemýšlet "co kdyby"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama