Máte svobodnou povinnost!

11. března 2015 v 9:00 | MaddyHarry |  Stories
Představte si, že by jsme žili ve světě ve kterém by jsme měli svobodnou demokratickou povinnost něco udělat - třeba jít k volbám. Zní Vám to jako sci-fi? Vsadím se, že ani moc ne protože v dnešní době se to pomalu ale jistě stává realitou. Musíš tohle, musíš tamto ale nezapomeň, že je to jen tvá svobodná vůle takže nemusíš. Ale pokud to neuděláš dostaneš pokutu, protože jsi to neudělal. Tak takhlě přesně to vidím, a vůbec s tím nesouhlasím.


SVOBODNÉ ROZHODNUTÍ

Jako příklad použiji volby. Prezidentské volby. Prezident Miloš Zeman minimálně jednou oprášil onen nápad, že by účast u voleb měla být povinná pro každého občana. S tímto tedy rozhodně nesouhlasím. V demokratické zemi, ve svobodné zemi ve které by se každý občan měl rozhodovat sám za sebe je povinná účast u voleb opravdu velký krok vedle. "Máte svobodné rozhodnutí jít povinně k volbám!"


Neberte si to špatně. Já beru volby vážně - podporuji účast u voleb, ale co je moc to je moc, a povinnost jít k volbám je prostě už za čarou svobodného rozhodnutí člověka. Umíte si představit, že by jste šly volit, oba kandidáti stály za velké nic a Vy přesto museli někoho zaškrtnout? Kolik lístků by bylo neplatných protože by to lidé sabotovali? Myslím si, že je důležité volit, zvlášť jdou proti sobě dva kandidáti které mají rozdílné názory a zhušenosti. Je pak vlastně důležité jít volit už jen proto aby vyhrálo to menší zlo. Jenže i tak si nemyslím, že by povinná účast volbám prospěla - spíš naopak. Navíc lidé, co třeba jsou za hranicemi by si museli vše vyběhávat přes ambasády, a známe naše úřednictví - vše složité.

Stejně tak bych rád uvedl aktuální příklad povinného dětského očkování. Pokud se rodiče dohodnou a nechtějí své dítě očkovat, proč by to pak měli povinně pod výhružkou pokuty podstupovat? Když rodiče své dítě nedají očkovat měli by podepsat papír, že si jsou vědomi rizik, kterému své dítě vystavují. Nechápu proč by mělo být rodičům vyhrožováno pokutou, že prostě jejich dítě být očkované musí.

Stejně tak školky. Nechápu proč školky mají to právo odmítnout neočkované děti. Pokud jedno z neočkovaných dětí onemocní tak za prvé: rodiče očkovaných dětích se bát nemusí, protože jejich děti očkované jsou a tedy onemocnět nemohou. Za druhé: dítě, které by onemocnilo, by přeci zůstalo doma, a za třetí: i kdyby ostatní neočkované děti šly do školky mezi nemocné dítě, tak od toho rodiče přeci podepsali onen papír, že jsi sou vědomi životních rizik, kterým svého potomka vystavují. Prostě a jednoduše mi jde o to, že by rodiče měli mít onu možnost říct - ano i ne - a ne mít prostě povinnost říkat jen 'ano' a vše akceptovat jak je jim nařizováno.

Ono by se totiž v budoucnu mohlo stát, že přijdou vakcíny na prasečí či ptačí chřipku a všichni občané budou povinni jít se očkovat. A pak (abych se vrátil na tu stránku nakousnutého sci-fi ze samotného začátku článku) by mohly přijít vakcíny s kamerou, ovládacími látkami a vším podobným čím by nás mohli vlády světa ovládat - viděli jste Divergenci? Máš dvě zdravé ledviny? Je tvou svobodnou povinností jednu darovat a modlit se, že ta co ti zůstane bude zdravá do konce tvého (snad) dlouhého života - toto mám z filmu (Neopouštěj mě) ve kterém byli děti vlastně určeni jen k tomu aby darovali pomalu ale jistě své orgány.

Mít možnost říct ne je stejně tak důležité jako mít tu možnost říkat ano. Jde o to aby za Vámi někdo nepřišel a neřekl: "Na toto musíš říct ano jinak se s tebou odmítneme bavit a zaplatíš pokutu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 faun faun | Web | 11. března 2015 v 18:55 | Reagovat

Svým způsobem souhlasím.
U voleb je to složitější, ale také důležité, právě když se jedná o dva velmi rozdílné kandidáty. Ačkoli musím uznat, že poslední dobou také mám problém si vybrat z nabídky. Můj muž volit nechodí, protože si právě to menší zlo nechce vybírat, nejraději by samozřejmě vybral dobro, když není v nabídce, nevybírá si. Problém nastane, když si to "jde o jeden hlas a stejně mě přehlasujou" řekne více lidí, mám pocit, že paradoxně právě ti nevolící potom nejvíc křičí při vyhlášení výsledků, protože zákonitě se počítá s hlasy od těch, co přišli... a když přijde hromada blbců?

Co se týká očkování a školek, souhlasím úplně. Proč být bit za něco, pro co se rozhodnu, když se "můžu" rozhodnout?! A ten revers bych brala všema deseti.

Mimochodem, nemáš představu, jak moc je vyvinut ten čip pod kůži se sledovacím zařízením? Ten už snad dokonce je, ne? A nebo ten do mozku, co by měl údajně "zlepšovat paměť"? Tyhle novinky mě štvou a hodně.

2 Nettie Nettie | E-mail | Web | 11. března 2015 v 19:17 | Reagovat

Nemůžu jinak než souhlasit. Když se ještě ke všemu do věcí začne montovat unie se svýma normama, tak už potom nevím, na koho nadávat dřív.
Volby... myslím, že by měly zůstat svobodně svobodné, jinak za chvilku skončíme jako za komunistů. A chápu, že někdo už prostě k volbám nechce. Protože vybrat si z třeba deseti politiků, když nechceme ani jednoho, jelikož už se svoji korupci ani nesnaží skrývat...
Povinná očkování jsou samozřejmě taky kravina. Mělo by se jim říkat "doporučené očkování". Třeba děložní čípek je teď taky strašně j hit, srdcervoucí reklamy... A taky nikdo neví, co to s očkovanýma udělá za třicet let...
Divergenci jsem viděla, ani nestraš, nic takovýho bych si do krku píchnout nenechala. Navíc to musí děsně bolet :D :D A tom filmu s vnitřnistma už jsem slyšela a chci ho zkouknout. Jak se prosím tě jmenuje? :))
Ať žije demokracie! :-D :-D :D

3 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 11. března 2015 v 21:36 | Reagovat

[1]: Souhlasím s volbami. Spousta lidí nejde a dopadne to tak, že pak nadávají "jeden hlásek" je stále dost - zvlášť, když těch hlásků je pak v celku až hodně moc. Ale není správné někomu nařizovat účast u voleb. To už je tak trochu za hranicí. A ano ty čipy snad už jsou... hrůza pomyslet.

[2]: No vidíš. Když jsem psal článek tak jsem si nemohl vzpomenout a teď... sotva se zeptáš a ejhle mám to - http://www.csfd.cz/film/255017-neopoustej-me/ :D

4 Nettie Nettie | E-mail | Web | 11. března 2015 v 22:38 | Reagovat

[3]: Moc díky :D :) Program na zítřejší večer zajištěn :D

5 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 14. března 2015 v 1:16 | Reagovat

Já nechápu rodiče, kteří nenechají své děti očkovat ani základní vakcínou. Třeba takový tetanus může rozhodovat o životě a smrti dítěte. Ale právo rozhodnout by měli mít. Souhlasím.

6 Kika Kika | E-mail | Web | 14. března 2015 v 23:31 | Reagovat

chápu to, taky se cítím strašně omezená a netoužím po ničem než po své vlastní svobodě a moct si pěstovat co chci a dělat si co chci.. ale čím je nás (lidí) víc, tím mám pocit, že moc demokracie škodí. Že je strašně moc jedinců, kteří na svoji svobodu prostě absolutně nejsou připraveni a neunesli by ji (a tím nemyslím problém očkování dětí nebo povinnost jít k volbám...)

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. března 2015 v 15:02 | Reagovat

U voleb souhlasím. Ostatně to byl u prezidentských důvod, proč jsem nešla u druhého kola. První den jsem měla státnice, druhý den bych musela vstávat brzy ráno, abych se dostala včas domů, a když jsem viděla, kdo tam zůstal, řekla jsem si, že mi to za to nestojí, protože jsem nechtěla ani jednoho kandidáta. Tak jsem nešla. Stejně tak by se mi celkem líbila volba zda si platit zdravotní pojištění, jako je to teď se sociálním. Vím, že spousta lidí by se na to vykašlala a dostala do problémů, ale třeba by to někoho naučilo zodpovědnosti a na druhou stranu, pokud někdo chce na nějakou dobu opravdu "vypadnout ze systému" a dát si kompletní voraz, bylo by to pro něj jednodušší a nemusel by jako blbec řešit formuláře, přihlašování, odhlašování, změny a každej měsíc platby.

Na druhou stranu to očkování... ono když je to pár dětí ve velké očkované skupině, nic se nestane, pravda. Oni se možná nakazí, bude to průser rodičů, a ostatní děti jsou v bezpečí, ale pokud by to nedělal nikdo, najednou by mohla snadno přijít epidemie nemoci, s kterou by si jinak hravě poradili a takhle by napáchala až moc velké škody. A jsem si jistá, že dost zodpovědných rodičů by děti očkovat nechalo, ale obrovská masa by se na to vyprdla, že "stejně je to zbytečný a kdo ví jestli škodlivý". Jo, taky nejsem očkovaná proti všemu, co se dá najít, ale asi by se mi moc nelíbilo, kdybych neměla vůbec žádnou "ochranu". Tohle už je spíš otázka svoboda versus obecné bezpečí/zdraví. Přehánět se to ale nesmí a povinnost by měla zůstat jen u toho nejzákladnějšího, to určitě.

8 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 29. března 2015 v 21:33 | Reagovat

Volby? Nechápu, proč bych měla volit, když je poměrně špatný výběr. Upřímně, kdyby byly povinné prezidentské volby a mně by se žádný z kandidátů nelíbil, asi by ode mě dostali nějaký moc milý vzkaz.

Očkování? Tady asi podle toho, o jaké by šlo. Určitá základní očkování by děti mít měly - třeba tetanus, zmiňovaný již v jednom komentáři. Zde je problém s jistým rozšířeným mýtem a vakcinaci a autismu. Lidé se pak bojí a radši dítěti nedají nic píchnout. Pak nastane průser, když něco chytne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama