Orwell to věděl!

10. února 2015 v 14:35 | MaddyHarry |  Stories
Až konspirační titulek dalo by se říct. Orwell to tenkrát věděl. Kdo četl knihu 1984 ví na co narážím, kdo tuto knihu nečetl ten by si jí měl připsat na seznam, a ještě dnes se podívat, kde jí sežene. Já jí asi před dvěma lety koupil v Levných knihách za 49,- korun - což je za tokové dílo opravdu moc přjemná cena. Každopádně, zpět k hlavní myšlence tohoto článku. Orwell to věděl. To o čem psal v knize 1984, která vyšla v roce 1949 se dnešní společnost opravdu pomalu ale jistě blíží, nebo dá se říct - vlastně už přiblížila. My žijeme v roku 1984.


Dnešní titulek a zpráva na internetu: Chytré televizory od Samsungu mohou odposlouchávat diváky


Je to už nějaký ten pátek, co se řešila kauza s tím, že obyčejná aplikace do chytrého mobilního telefonu - aneb aplikace na rozsvícení blesku aniž by jste použili fotoaparát, a tudíž si mohli posvítit - mohla libovolně odposlouchávat majitele mobilního telefonu, který si tuto aplikaci stáhl. Na aplikaci kvůli blesku až nějaký moc výkon, nemyslíte? A dnes tu máme chytré televizory od Samsungu.

Svět jde dál a s tím také možnosti. Technologie je stále chytřejší. Ne jen, že počítač může uživatele překonat ve hře šachy, ale také může Vás použít proti Vám. Lidé si zalepují kamery na svém notebooku, protože nikdy nevíte, zda se na Vás zrovna nedívá - zní to paranoidně, - ale už tu máme i televizi, která Vás odposlouchává.

Pravdou je, že společnost Samsungu na toto sama varuje, ano Samsung aspoň přiznává, že je to u těchto televizorů možné a že se to děje. Ale co kdyby na to Samsung neupozornil sám od sebe? Lidé by doma měli televizor a nikdo by netušil, že se to děje. V budoucnosti na to jiná televizní společnost nemusí upozornit a lidé ani nebudou vědět, že jsou během svého večerního sledování programu odposloucháváni. Jen dodám, že společnost Samsung sama řekla, že je pro ně soukromí důležité a tudíž tuto funkci může majitel vypnout a nemusí se bát. Jenže jedno je jisté - tato funkce tedy už existuje.

Počkejte, až televizory nebudou jen odposlouchávat, ale také v sobě budou mít vložené kamery a budou rovnou vše natáčet. Dalo by se říct, že by to bylo dobré v boji proti teroristům a hledaným osobám, protože by je takhle raz dva našli - projeli prostě lidi sedící před televizí - ale asi ne každý terorista by měl doma novou televizi a koukal na nedělní premiéru. Jedná se tedy tak jako tak o silný a o neoprávněný narušení soukromí. Já nechci aby někdo slyšel, co si říkám doma mezi lidmi, které znám, nechci aby slyšeli, co si říkám a komu to říkám, a už vůbec nestojím o to aby mě u toho třeba v ne tak daleké budoucnosti viděli.

Odposlouchávání je jedna věc, ale nikde není zaručeno, že se tyto odposlechy nedostanou ke třetí osobě. Však vymyslet a vyrobit takovouto televizi už tedy je možné, a co když společnost televizorů spojí síly s vládou a prostě jim nahrávky bude předávat. Přidíme k tomu GP a už víme, kde se televize nachází a od kud nahrávka pochází - a hned máme i jména, která na místě bydlí a je to. Víme kdo to je a víme co si říká, nebo jak často se u televize miluje. Aneb jak píšu - silné narušení soukromí. Co bude dál? Za chvilku se budeme bát dojít si i na záchod?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 15. února 2015 v 9:26 | Reagovat

Je vcelku jisté, že nejdůležitější komoditou se pomalu, ale jistě stávají informace. Až se s nimi bude obchodovat, až se budou "těžit", pak teprve budeme mluvit o pořádné katastrofě!

Elektronika se lehce může stát cizím nástrojem, ani o tom nevíme. Kolik procent držitelů počítače jej umí naprogramovat? V jistém smyslu již tedy obětmi jsme :)

Proboha, televizY? To si děláš srandu! :D

2 Jana Jana | E-mail | Web | 16. února 2015 v 10:16 | Reagovat

Popravdě Orwela jsem četla jen anglicky a to ještě Farmu zvířat (ta sedí na jakoukoliv dobu :D). Ovšem mne zaujal článek z Psychologie - Erich Fromm (božský to autor!) víceméně vysvětlil, proč měl Hitler takovou podporu a jaksi jsem v jeho díle našla i naši současnou dobu - kdy se dobrovolně vzdáváme svobody... neumím to popsat, takže doporučuji přečíst, abych nedělala zmatky :D

3 Kerr Kerr | Web | 16. února 2015 v 22:03 | Reagovat

Máš dokonalý blog!
Minulý čtvrtek jsem měla olympiádu z češtiny a bylo mi naprosto jasný, že se tam budu nejmíň několik desítek minut nudit, tak jsem si screenovala různé články z tvého blogu. Nechápu, jak můžeš tak skvěle psát, ty články tam mám pořád a čtu si je dokolečka :D Píšeš o zajímavých tématech :)

Já se bojím nechávat si svojí webku tak, aby na mě byla otočená po celou dobu, co jsem na počítači. Když pak s někým mluvím, mám chuť jí vypojit, bojim se, že mě odposlouchává- ale to už takhle mám snad dva roky, četla jsem nějakej článek, kdy opravdu z webkamery odposlouchávali pár lidí a pak se dostali k jejich účtům nebo tak něco..

4 Jannie Wearbliss Jannie Wearbliss | Web | 17. února 2015 v 15:29 | Reagovat

Já pořád říkám, že moderní technika je zlo, které sice rozvíjí moderní civilizaci, ale jednoho dne se stane důvodem našeho zániku. Myslím, že Orwell předpověděl dobu, která se ještě nestala a to, co se dělo, byl jen slabý odvar toho, co nás všechno čeká. Lidstvo ještě nevyčerpalo svůj pohár s nápisem ZLO, ale často se obávám o pohár s nápisem DOBRO. CO když je už dočista prázdný? (omlouvám se za připitomělé metafory :D)
Každopádně, za chvíli si bude vláda vést informace a statistiku o stavu naší stolice. Děsivé pomyšlení.

5 B B | Web | 18. února 2015 v 9:31 | Reagovat

rodiče shání novou televizi protože naše stará velká TESLA pomalu odumírá a to je další věc, ani ta chytrá televize od samsungu nevydrží věčně a lidi si pak půjdou koupit novou s novým sledovacím zařízením před kterým nás už nikdo nevaruje

6 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 18. února 2015 v 20:13 | Reagovat

Tuhle knihu si chci přečíst už strašně dlouho, ale vždy mi při návštěvě knihovny padne do rukou jiná (přiznám se bez mučení, že tentokrát to byl Shakespeare a Don Quijote :D)...

A děsí mě, kam se společnost ubírá. Děsí. Hlavně ničení přírody.

7 Bogardanka Bogardanka | 27. února 2015 v 18:44 | Reagovat

Väčšina vecí čo používam je oproti dnešným trendom starých, takže túto funkciu nemajú. Webkameru tiež nevlastním, no často o tom tiež uvažujem. Že steny majú uši a okná oči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama