Že si to umím představit?

14. ledna 2015 v 16:32 | MaddyHarry |  Weekly Topic
Ne nadarmo se říká, že internet je zlo. Pravdou je, že jde o příjemné zlo a občas i o zlo užitečné zvlášť, když potřebujeme cokoliv důležitého najít. Ale jinak nám internet narušuje životy v tak velké míře, že to přestává být únesné. Závislost na internetu už není žádné tabu ačkoliv se o tom nemluví.

Všichni o tom víme. Lidé sedí u jednoho stolu, a místo aby si spolu povídali lajkují si statusy na Facebooku, a nebo fotí své jídlo na talíři a upravenou fotografii nějakým tím filtrem nahrají na insatagram. Sám znám pár lidí, co sdílí společnou domácnost avšak nevíce komunikace mezi nimi proběhne na Facebooku v komentářích, kde si to mohou všichni jejich přátelé přečíst. Ale nejde jen o sociální sítě, jde o internet jako takový.


Jak už jsem napsal v úvodu díky internetu máme nejen některé věci lehčí - potřebuješ najít telefoní číslo na to či ono místo? Google. Potřebuješ najít adresu kam poslat tento či tamten dopis? Google. Potřebuješ najít cokoliv? Google. Díky internetu daloby se říct máme pohodlnější život, ale na druhou stranu na nás číhá spousta nástrah.

Pamatuji si na dobu bez internetu. Internet tedy už existoval, ale neměli ho všichni - a ty co ho měli u něj celý den neseděli. Běhali jsme venku - přišli domu ze školy, odložili jsme aktovky a šli ven. O víkendech jsem s přáteli běhal po lese u babičky a naší největší starostí bylo najít místo, kde si postavíme bunkt. (Ano sice občas někdo něco řekl o úchylovi, ale na žádného jsme nikdy nenarazili.) Běhali jsme kolem místního kostela, hráli na babu či schovku, jezdili na kolech, bruslích a nebo prostě jen tak běhali sem a tam. V zimě jsme bobovali, sáňkovali, nebo prostě jen po zadku jezdili ze zamrzlého kopce na který jsme noc předtím nalili vodu aby to hezky klouzalo. I toho sněhuláka jsme postavili. Měl oči, nosi i pusu, v ruce držel koště a knoflíky i šála mu slušela. Prostě jsme byli venku anikoho znás nenapadlo vytáhnout mobil a updejtnout status na FB: "Stavím sněhulááááka!!!! #Snowman #Fun :-D ×D"

Lidé musí být každým dnem opatrnější na jaký link kliknou, kam napíšou svou mailovou adresu, a nebo s kým navážou kontakt. Však ani Vy čtenáři nevíte kdo jsem, a já nevím kdo jste Vy. (Jen pro pořádek. Jsem muž. Je mi 22 let. Opravdu!) Ovšem znáte to - seznamky - nejsou plné jen slušných lidí. Ani diskuze. Nikdy přesně nevíte s kým máte tu čest a tak prozrazovat cokoliv je samozřejmě hloupé. Avšak dnes si tohoto faktu snad většina lidí je vědoma - ale opakování je matka moudrosti. Díky internetu mají všichni lepší kontrolu nad Vámi. Nejen Facebook sleduje vaší polohu. Člověk se občas cítí jako by se najednou ocitl uprostřed Orwellova románu 1984. Ale taková je doba.

Každý léto jsem na čtyři měsíce odjel na prázdniny. 4 měsíce bez internetu. Maximálně jednou za čtrnáct dnů nebo jednou za týden na dostupné wifi. A chybělo mi to? Přiznám se, že ano. Ale občas, když takhle sedím u počítače už delší dobu říkám si, že je to se mnou hrozné. Jenže pak zavřu jeden panel a jedu dál. Nerad bych byl bez internetu, ale co říkám je, že bych bez něj přežil. Všichni by jsme to bez něj přežili nemít na výběr. Ale přizná se, že si občas říkám, že bych chtěl žít někde v lesích. Daleko od internetu, televize jen já, příroda, knihy (ne čtečka). A celý den bych jen sbíral jídlo, četl, sbíral vodu, jedl, četl. Žádná starost. Otázkou je jak dlouho by mi to vydrželo. Asi dlouho ne.. přiznám se, že na tom asi tak trochu víc závislý jsem.

Nakonec je to ale na každém z nás. Kdo bude chtít žít bez internetu udělá to tak.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaké články by jste na tomto blogu rádi uvítali?

Povídky
Názory
Recenze (filmy, knihy & hudba)

Komentáře

1 M. M. | Web | 14. ledna 2015 v 16:55 | Reagovat

Súhlasím. To neustále pridávanie fotiek, kde práve niekto je mi veľmi ale veľmi lezie na nervy...kamarátka dáva stále takto fotky s frajerom, a všetci to lajkujú..nechápem. :D Stále pridáva fotky, len keď idú na pizzu, tak už pridá fotku. Asi si si myslia, že im to niekto závidí. Ja sa takýmito vecami vôbec nemusím chváliť, ja na FB nič nepridávam, možno tak jednu fotku za pol roka s priateľom. A instagram nepoužívam, to je čistá hlúposť podľa mňa, je to ešte závislejšie ako fb a práve o tom to je - pridávať neustále fotky o tom, kde si..
Pamätám si, ako som ja chodievala von, ako som sa na babkinej záhrade šmýkala na vreci. :) Bolo to super, stále rada spomínam na svoje detstvo. Len škoda je ten fakt, že možno už naše deti sneh ani poznať nebudú vďaka globálnemu otepľovaniu.
A ten les, to si neviem predstaviť. Nie z toho dôvodu, že by mi chýbal internet, ale celková tá civilizácia asi a zabehnutý režim. Ale načas si takto odpočinúť by nebolo zlé. :)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. ledna 2015 v 22:00 | Reagovat

Ani moc nesouhlasím. Pořád stojím za tím, že kdo chce vidět, jak jsou všichni závislí a všechno sdílejí, tak to uvidí, kdo sám takový není, tak to vnímá jinak. Já třeba vídám děti, co staví sněhuláky. Co lítají venku. Co dělají ptákoviny. A co pak i vedle toho sedí u počítačů a hrají hry. A možná proto, že sama to nedělám, snažím se vždycky hledat důkazy, co lámou přesvědčení "všichni jen sedí u internetu" a daří se mi to.

3 Tai Todd Tai Todd | Web | 15. ledna 2015 v 9:29 | Reagovat

Asi taky nemůžu tak docela souhlasit, protože si stojím za názorem, že je to jen takový zlo, jaký si z toho sami uděláme. Facebook nám život ovlivňuje jen natolik, na kolik mu to sami dovolíme,atd, je to na člověku. Mě třeba samotnou po hodině přestane bavit u toho sedět a raději se jdu projít ven a vidím to i u děcek, u nás v paneláku je jich dost a vidím je venku teda pořád.

4 Jana Jana | E-mail | Web | 15. ledna 2015 v 15:32 | Reagovat

Souhlasím s článkem i s holkama nade mnou. Článek má opravdu úžasné postřehy, které jsou dětem z centra města a mým studujícím vrstevníkům naprosto jako šité na míru. Ovšem holky podotkly, že existují případy (patřím mezi ně), které přesně takové nejsou. Ne, že bych i ve čtvrti rodinných domů mimo centrum potkávala hrající si děti, ale zrušila jsem všechno jako je FB, Instagram atd. Nemám televizi (jo, k tomu potřebuju net, abych si stáhla filmy, které jsou dostupné i na předražených CD), chodím do knihovny a sem tam si koupím papírové noviny.

Co se týče hledání adres - existují ještě Zlaté stránky? To fungovalo myslím dobře :)

5 Kika Kika | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 10:11 | Reagovat

Skvělý článek! Taky si pamatuju dobu, kdy internet nebyl tak rozšířený. Doma jsme to měli zavedené tak, že jsme si mohli u rodičů zaplatit z kapesného třeba jednu hodinu internetu. Nebylo tam toho tolik, hodina byla až až. Dneska už si nedovedu představit, že  bych na netu nestrávila min. 1 hodinu denně. Smutné. Ale taková je doba. (neznám nikoho kdo spolu sdílí jeden pokoj a baví se víc po Fb :-O jsem mírně zděšena)

nemůžu jinak než článek zase zařadit do výběru toho nejlepšího co bylo napsáno k tomuto tématu týdne (článek vyjde klasicky v pondělí na www.tema-tydne.blog.cz)

6 Nu. Nu. | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 21:55 | Reagovat

Jezis jak me je neprijemne to, jak me google porad sleduje. Ze jakakoliv aplikace na telefon pozaduje prustup k mym fotkam a telefonim cislum... to me muze slak trefit :D Ale snazim se, aby toho vedeli, co nejmene, nebo jim schvalne poskytuji falesna data :D Me je 17 a take jsem prozila skvele detstvi s kamarady od sousedu, se kterymy jsme staveli bunkry jak o zivot :D byla to krasa... tak sand se veci zmeni a lidi nebudou brat internet jako kazdodeniho spolecnika, ale obcasne zpestreni zivota.

7 Zdebra Zdebra | Web | 18. ledna 2015 v 15:19 | Reagovat

S tou emailovou adresou to nevidím tak zle. Spíš by bylo horší, kdyby někdo někam napsal adresu bydliště. Mail si může člověk pořád měnit.

8 Janča Janča | E-mail | Web | 18. ledna 2015 v 20:48 | Reagovat

Mám to asi dost podobně, ale myslím, že ty 4 měsíce bych to zvládla a po takové době by mi třeba už internet nechyběl. Já jsem bez něj byla nejdýl asi týden a vážně se mi nestýskalo.

9 Chriss Chriss | Web | 26. ledna 2015 v 10:52 | Reagovat

Souhlas. Moje dětství bez internetu je stokrát lepší než si psát ve svých x letech na FB každou chvílí status, co právě dělám. A instagram? Půlka lidí, než se pustí do jídla, si ten talíř vyfotí, aby všichni všechno věděli. Největší konec je Snapchat. Znám lidi, co jsou schopni za jeden den poslat xx fotek, co dělají. Jo, život bez internetu by byl těžší, ale vlastně i mnohem jednoduší. Přála bych dnešním dětem alespoň z poloviny takovou bezstarostnost, kterou jsme zažili my.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama