SILO (#1 Silo) - Recenze

13. listopadu 2014 v 17:15 | MaddyHarry |  Book

SILO

HUGH HOWEY

Jakmile se čtenář dostane k anotaci knihy Silo může přijít pocit takového déjà vu. Další dystopie, řeknete si. A už jen čekáte na to, kdy přijde první zmínka o šestnáctileté dívce, která je nevědomky klíčem k velkému povstání a následné revoluci. Tohoto se ovšem u Sila bát nemusíte.


V této recenzi bych Vám rád představil (a vnutil) perfektní knihu, která - mohu prozradit už teď - má ode mne plný počet bodů i hvězdiček a já nevím čeho všeho. Jedná se o první knihu pojmenovanou Silo (v anglickém originále Wool) z knižní trilogie Silo.

Oficiální knižní anotace:
V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott.

Trocha té knižní historie:
Hugh Howey, tehdy prodejce v jednom americkém knihkupectví, se před třemi lety rozhodl, že je na čase vydat příběh, který se mu v hlavě zrodil už v roce 2006. Šedesátistránkoví příběh vyšel bez jakékoliv propagace autora na Amazonu v červenci 2011. O tři měsíce později Howey zjistil, že se tohoto krátkého příběhu prodalo více než všeho ostatního dohromady, co Howey vydal za poslední rok. Lidé chtěli víc. Čtenáři chtěli pokračování. A pokud se do této knihy pustíte zjistíte proč. A tak krátké příběhy prodávané na Amazonu za nejnižší možnou cenu 0,99 dolarů se staly hitem. Následovalo vydání v knižní verzi. Tak se zrodila trilogie Silo.
Hodnocení obálky:
Nebudu hodnotit anglickou obálku, když tu máme krásnou českou, která je ovšem převzatá z německa - takže vlastně budu hodnotit německou obálku, kterou si české vydavatelství zakoupilo pro své použití a udělalo moc dobře.
Česká verze obálky je dokonalá. Člověk má hned krásnou představu v jakém prostředí se bude pohybovat. To ocení hlavně čtenáři, kteří mají problém s představivostí a toto jim zorientování v prostoru velmu usnadní. Oba palce nahoru.Má recenze, kterou jsem již na jednom webu zveřejnil:
Howey Vás svým živím vypravěčským stylem okamžitě pohltí. Jeho schopnost popsání atmosféry funguje opravdu na výbornou. Budete se orientovat v prostoru, ve kterém jste nikdy nebyli, budete cítit rezavé trubky, které kolem sebe ani nemáte. Při čtení knihy zjistíte, že vše je dobře promyšlené, co se prostorů tohoto podzemního "vězení" týče. Rozmístění veškerých sekcí v silu si autor předem pořádně promyslel aby si byl jist, že vše během postupu děje bude fungovat jak má.

Ale Howey nedělá kouzla jen co se popisu samotného sila a jeho silné atmosféry týče, tento autor umí kouzla i s postavami. Autor umí popsat postavu především činy, které tato postava dělá. Autor se nám nesnaží postavu prodat štítky a nálepkami. Postava se nám představí sama svými činy a sám čtenář si tak dokáže udělat svůj vlastní obrázek, s kým má tu čest. Tohle se autorovi opravdu povedlo.

To samé platí v momentech, kdy přijde na city mezi postavami, a na myšlenky uvnitř v hlavě dané postavy. Každá postava má svou vlastní hlavu, své vlastní názory a srdce plné různých citů. Howey se opravdu snaží a každou postavu nám nenásilně představí, přiblíží a poodhalí.

Nemusíte se bát. Postav v tomto pěti set stránkovém díle není tolik aby se v tom čtenář neorientoval. Poznáme zajímavou skupinu lidí. Bývalého hlavního šerifa sila Holstona, zástupce Marnese, starostku sila Jahnsovou, Juliette z dolní mechanické části, Bernarda, vedoucího IT úseku a technika Lukase.

Každá úspěšná kniha se dnes dočká filmového zpracování. Toto se nevyhnulo ani Silu, které se natočí pod režijní taktovkou Ridleyho Scotta. Tuto informaci potvrdil sám autor. Jak autor řekl, knihu si oblíbil Steve Zaillian, který sjednal schůzku právě se Scottem. Natáčení filmu by mělo začít ještě letos. Ovšem velkou otázkou je zda se tento snímek povede. Kniha je totiž tak povedená, tak detailní, že převést toto na plátno bude složité jak pro režiséra tak především pro samotné herce.

Já osobně jsem z knihy nadšený. Silo je opravdu velkým příjemným překvapením. Četlo se mi to tak jako už dlouhou dobu žádná kniha. Hugh Howey si mě svými vypravěčskými schopnostmi získal. Doslova mě donutil číst dál a dál, a já si každou stránku, každou větu a slůvko opravdu užil. Toto je kniha, kterou by si každý fanoušek dystopie, sci-fi a postkatastrofických knih měl přečíst. Ale určitě knihou nepohrdnou ani čtenáři, kteří preferují jiný žánr. Tato kniha si zaslouží vaši pozornost.

Nutno dodat, že jde o první díl trilogie. V budoucnu se můžeme těšit na druhý díl Směna* a třetí díl Prach*. (* Oba názvy jsou volným přeložením z anglického originálu, ne oficiálním českým názvem.) Doufám, že to ale nebudou poslední knihy, které od tohoto autora dostaneme v českém překladu.

Takže nemohu jinak jak plný počet hvězd


_______________________________________________

A jelikož to s vydáním druhého dílu vypadá všelijak tak jsem si hned druhý díl sehnal v angličtině a právě tento víkend se hodlám pustit. Recenzi pak opět přinesu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 silluety silluety | Web | 13. listopadu 2014 v 18:19 | Reagovat

Pěkná recenze :) ta obálka mě hodně zaujala :)
moc pěkný blog :))

2 Aires Aires | Web | 14. listopadu 2014 v 11:22 | Reagovat

Skvělá recenze :) Silo už mě dlouho láká, chci si ho co nejdříve přečíst :)

3 Doma Doma | Web | 14. listopadu 2014 v 18:28 | Reagovat

No uvidíme, zda to zařadit do čtečky :D ... Můžu se zeptat jaký byl důvod tvého stěhování? :D

4 Infinity Infinity | Web | 15. listopadu 2014 v 21:02 | Reagovat

Tak tomu se říká nadšená recenze! Tuto knihu si musím přečíst, už jsem na ni četla spoustu recenzí a vždycky byly jen pozitivní, takže čtenářský zážitek to musí být skvělý. :-)

5 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 15. listopadu 2014 v 21:57 | Reagovat

[1]: Děkuji.

[2]: Jdi do toho, mě ta kniha sebrala dokonale.

[3]: Jen to tam dej. :D

[4]: Že jo - tahle recenze tu knihu umí prodat. :D :D Čtenářský zážitek to opravdu je - čekal jsem, že to bude super čtivo (takže jsem se bál, že mě to trochu zklame - tak to funguje) ale ne ne. Silo mě vážně nadchlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama