Padesát odstínů (ne)povedené trilogie Divergence

26. listopadu 2014 v 12:33 | MaddyHarry |  Book
Před několika lety to byl fenomén Harry Potter, který byl určený pro děti - ale nečetli ho jen děti, poté se po několika letech vrátila oblíbenost upírů, ale tentokrát bez přemožitelky Buffy ale zato s emocionálně labilní Bellou - série Twillight. Poté nás a celý svět dostala trilogie navzájem se vraždících dětí v Hunger Games a poslední roky to byla trilogie Divergence, které bych se rád podíval v tomto článku na zoubek. A ano, hodlám se zde pustit do třetího dílu, protože mě neskutečně nakrknul. Více v celém článku. Do knižního klubu nechodím, takže si to zde hodlám vykompenzovat. Zastánci Divergentní trilogie směle do toho, v komentářích toto dílo můžete klidně obhájit.


Tři roky po vydání Hunger Games, ve které se stane hlavní hrdinkou mladá Katniss žijící ve dvanáctém kraji k nám přichází mladá Beatrice, později jen Tris, která žije ve světě, kdy lidé žijí ve městě Chicago rozděleni do pěti skupin. Ne tímto vůbec nechci srovnávat světy vytvořené Suzanne Collins a Veronicou Roth, ale.. nějaká inspirace tam vidět je. Teď jsem v tomto momentu spoustu fanoušků kousající se do rtu Tris, a sexy Čtyřky ztratil. Ale já chci pokračovat.

Z první knihy - Divergence - jsem byl opravdu mile překvapený. Bylo to lepší než jsem si myslel. Mé předsudky na (zjevnou) inspiraci Hunger Games byly ty tam, a já si opravdu první knižní díl užil a přečetl během pár dnů. Opravdu jsem byl světem Divergence okouzlený. Není proto divu, že jsem se hned pustil do druhého dílu - Rezistence - a za dva dny ho měl přečtený.

Ovšem druhým dílem to už začalo kulhat. Nevím proč, ale po přečtení druhého dílu jsem si uvědomil, že si z druhého dílu vůbec nic nepamatuji - tak jo pamatuji, ale jen dost málo na to, že jsem ho zrovna přečetl. Asi se ptáte, proč jsem si tu knihu nepřečetl znovu.. no nevím, chtěl jsem číst dál třetí díl a vědět, co bude dál místo toho šťourat se v minulosti. Prostě ve mě nic po přečtení druhého dílu nezůstalo.

Ovšem to jsem nečekal, že třetí díl - až na jeden opravdu perfektní moment - bude jedno velké zklamání. Aliance. Tak se mělo jmenovat velké finále této trilogie a přitom...

Zbytek tohoto článku obsahuje spoilery!


Pokud jste knihu četli už víte, co se v knize všechno stalo, a já bych to strašně rád rozebral protože si to prostě nemohu nechat jen a jen pro sebe, a - jak už jsem psal - do knižního klubu nechodím.

Narozdíl od prvních dvou dílů, třetí díl je vyprávěný z pohledu jak Tris tak Tobiase (Čtyřky). Vůbec by mi to nevadilo - i jiné knihy jsou vyprávěné z pohledu vícero postav, - ale pokud napíšete první i druhý díl z pohledu jedné postavy a nesmysl to ve třetím díle měnit. Navíc, co si budeme povídat, mě povídání Tobiase velmi nudilo. Nemohl jsem si pomoci, ale jeho obsáhlé části jsou nudné a právě proto dost zdlouhavé.

K samotnému ději mohu říct, že ve třetím díle se konečně ocitneme za hranicemi Chicaga. Ovšem ne dál jak na letišti a v jednom městě poblíž. To je tedy velké zklamání. Jak se časem ukáže, po celém Chicagu jsou kamery - na ulicích, v domovech, kancelářích, ložnicích i snad na toaletě, kterých si nikdo nikdy nevšiml. Zvláštní, ale je to tak.

V této části knihy měla autorka tak velký a silný potenciál na zajímavý příběh! Autorka nás mohla zavést daleko daleko za hranice města. Ukázat nám, co revoluce způsobila se společností, s krajinou a jak se s tím lidé během let vyrovnávali. Na místo toho trčíme s Tris na nějakém letišti, kde kouká na kamery a špehuje lidi uvnitř Chicaga. Tohle mě opravdu na knize mrzí, protože i já bych věděl jak víc zajímavě to udělat. Veronica Roth - autorka - vůbec nevyužila velkého potenciálu otevřeného neznámého prostředí a místo aby své čtenáře vzala na nezapomenutelnou cestu po neznámém prostředí, trčíme s ní na letišti. Na letišit.

Další věc, která mě štvala bylo, že se osobnosti hlavních postava prohodili. Z neohroženého Tobiase se stal vystrašený kluk zklamaný faktem, že není divergentní ve stejném smyslu jako Tris. A z vystrašené Tris, která se každou chvilku kousala do rtu se stala nemilosrdná dívka.

Co mě na knize opět hodně štvalo - a toto mě štvalo ve všech dílech - bylo, že dialogy postav byly napsané na houby. Postavy si vůbec neříkali informace a všechno si nechávali pro sebe a po 45 stránkách se k tomu potom autorka vrátila a udělal kolem toho velkou scénu. Kdyby si postavy vyměnili ony informace hned ušetřilo by to autorce i postavám samotným spoustu problémů...a času. Ale tak, když už děj autorka nemohla zpestřit prostředím onoho neznáméo venku, tak děj udělala (snažila se) zajímavým tím jak se postavy debilně chovají.

Aliance mě tedy velmi naštvala. Ovšem jedno velké plus tato kniha má. A to ten konec. Autorka se konečně nebála udělat to na co jiní autoři neměli odvahu. Prozrazovat to nebudu protože jde o moc velký spoiler, a já nechci být svině.... Každopádně kdo četl tak ví. Za to jsem opravdu rád. Jsem rád, že autorka udělala ten jeden krok - aspoň na konci - plný originality. I když v tomto případě nemohu říct, že lepší ozdě než nikdy. Kromě tohoto konce byl zbytek knihy nuda.

HODNOCENÍ KNIH:

DIVERGENCE
5/5


REZISTENCE
3.5/5


ALIANCE
2/5


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 26. listopadu 2014 v 13:49 | Reagovat

Já k prvnímu dílu přistupovala dost skepticky. Vůbec jsem ho ani nechtěla nejdřív číst, ale nakonec jsem knihu měla doma. Překvapila mě, a to hodně mile. Druhý díl už mě ale tolik nebavil a uvědomila jsem si, že z toho prvního, který mě ale bavil, si po tom necelém roce, co jsem ho četla, už téměř nic nepamatuju. Třetí jsem doteď ani nečetla a kdo ví, jestli se k tomu někdy dostanu.
Ráda bych se k tomu rozepsala víc... Ale mám to podobně jako  když jsem rozečítala druhý díl. Už si nepamatuju téměř nic.

2 Ten opeřenec Es Ten opeřenec Es | Web | 26. listopadu 2014 v 14:37 | Reagovat

První dva díly se mi po přečtení moc líbily, dalo by se říct, že i uchvátily. Jenže třetí díl jsem nemohla nikde sehnat - ta prodleva mi otevřela oči. Uvědomila jsem si, že celá ta divergentní věc je totální blbost. Charaktery postav se tam měnily jak ponožky, a všechno to završovala nesmyslná milostná zápletka (ta mi tam ovšem neseděla ani předtím, prostě jenom umělé ,,zpestření" děje). Na Alianci se opravdu nechystám. Hodně mě odradilo, že tam vypráví i Tobias.

Nicméně už mi byl převyprávěn konec... no, uznávám, že originalita v tom je, ale přijde mi, že Veronica Roth se prostě jen snažila zachránit celou triviální trilogii, pro mě neúspěšně.

3 Awkward. 。◕‿◕。 Awkward. 。◕‿◕。 | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 15:10 | Reagovat

Já jsem si kdysi Divergenci půjčila v knihovně. HG mám vlastní a bavila mě tak jsem si řekla to samé i o tomhle, že by mě to mohlo bavit.
A nemýlila jsem se. Bylo to takové neobvyklé, nové. A to na tom bylo super. Celkově se mi příběh první knížky líbil a ráda si jí přečtu znova. Čtyřku jsem si zamilovala hned jak se tam objevil a Tris byla postava, kterou jsem moc nemusela ale zase jsem nechtěla aby se jí něco stalo :D Nakonec jsem si jí oblíbila více. Sled údálosti ohledně Tobiase a pohled do jeho života to zpestřil.
Dvojka. Hm. Nic moc, očekávala jsem toho více ale i tak se to dobře četlo jen mě to tolik nenadchlo.
Na trojku jsem se těšila jako malá holka ale nakonec jsem si to rozmyslela a nikdy se mi nedostala do ruky. Což si myslím, že je chyba když jsem to nedočetla. Obvykle dočtu všechno. A tak mě napadá napsal by jsi mi ve zkratce soukromě (třeba na email) jak to zkončí? docela mě to zajímá :D

4 Cornelie Katniss Mandy Cornelie Katniss Mandy | Web | 26. listopadu 2014 v 15:35 | Reagovat

První díl se mi fakt líbil. Druhý už nebyl tak skvělý, ale byl taky super. Jednička mě bavila víc, to je pravda, ale Rezistence taky byla super. Jsou to vážně fajn knížky, aspoň podle mě... Alianci mám teď rozečtenou, jsem asi na osmdesáté stránce. A myslím, že ty kapitoly které vypráví Tris jsou skvělé, ale z pohledu Tobiase už to není ono.
(Jjnak jsem četla jenom první půlku článku, zbytek jsem nečetlam kvůli spoilerům) ;)

5 Marillee Marillee | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 20:11 | Reagovat

Jak vidím, nejsem sama, kdo se k této trilogii staví skepticky. Ještě jsem ji nečetla a už bohužel znám onen veliký spoiler na konci, což ale nemění můj názor, že bych se ke knihám někdy chtěla dostat.

Dost mi to připomíná Hunger Games, u kterých mě třetí díl také zklamal (až na konec), druhý díl mi naopak přišel nejzajímavější.

Tak či tak jsem celkem napjatá, jaký budu mít pocit, až si trilogii přečtu a snad nebudu zklamaná už na začátku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama